Latvijas karte
Attēls no galerijas
Sadarbības partneri
LOB BalticBrightBirds
Atbalstītāji

Ekspedīcijas » Medņu pētniecība

Riestā
Foto: Aivars Petriņš
Sākuma datums 04.04.2011
Beigu datums 24.04.2011
Dienas 21
Cilvēku skaits 3

Mērķis


Monitoringu veic medņu riestos ar mērķi uzskaitīt medņu gaiļu skaitu riestā. Monitorings tiek veikts zinātniskiem mērķiem. Medņu uzskaites vajadzētu veikt riestos vienu, ideāli divas līdz trīs reizes sezonā. To mērķis ir sekot populācijas stāvoklim vismaz tajos riestos, kur uzskaites VAS "Latvijas Valsts meži" finansētā medņu dzīvotnes pētījuma ietvaros ir veiktas kopš 2001. gada.

Šo uzskaišu rezultāti liecina, ka medņu populācija Latvijā samazinās.

Tā kā valsts finansēts monitorings netiek veikts, uzskaites veiks LOB eksperti  - Māris Strazds, Helmuts Hofmanis un Jānis Ķuze, vismaz tādā apjomā, kā ļaus saņemtā atbalsta apjoms ar SIA „Motacilla" finansiālo starpniecību.
Paredzētās medņu uzskaites, JA un KUR tās notiks, tiks saskaņotas ar Valsts meža dienestu, līdzīgi kā tas tika darīts iepriekš.


Pirms interesi par iespēju palīdzēt veikt medņu uzskaites riestos bija izpaudis pirmais klients, mēs diemžēl nekādu saskaņošanu par šādu IDEJU Valsts meža dienestā veikuši netikām. Tādēļ mēs atvainojamies visām VMD amatpersonām, kam mūsu iepriekš publicētais paziņojums ir radījis kādas problēmas!

 


Nepieciešamās prasmes un zināšanas


Prasme atpazīt medni (abus dzimumus), zināšanas par to kā notiek riests. Laba attieksme un interese par šo darbu. Kartes lasīšana, darbs ar kompasu un GPS.

 

Grupas lielums


No 2 - 9 personām nedēļā. Ar vienu ekspertu vienā riestā dodas 2 - 3 cilvēki maksimums. Ja grupas lielums ir 9 personas, tās tiek dalītas pa 3 pie katra eksperta.

 

Laiks


Pamata sezona 5.-25.aprīlim. Atkarībā no pavasara rakstura iespējams arī sezonu paplašināt no 29.martam līdz 2.maijam.

Kopējais monitoringa ilgums ir 3 nedēļas. Šis laiks sadalīts trijās darba nedēļās. Minimālais ilgums dalībai ir viena nedēļa. Katra darba nedēļa sastāv no 5 - 6 dienām, parasti no pirmdienas līdz sestdienai. Pirmajā dienā tiek veikta apmācība, pārējās piecas dienas noris uzskaišu veikšana.

 

Priekšstata veidošanai


Uzskaite sākās ap 3:00 no rīta un ilgst 8:00. Pārējā dienas daļā spēju un iespēju robežās tiek veikta ekskursija tuvumā esošā putnu vērošanas vietā.

Katru dienu tiek atvēlēts laiks diendusai 2 - 3h garumā. Ierasti nakšņošana noris viesu namos, atsevišķos gadījumos un dalībnieki vēlās ir iespējams nakšņot arī teltīs.

Katru dienu tiek apsekots cits riests. Nedēļas laikā 4 - 5 dažādi riesti. Vidējais attālums no automašīnas apstāšanās vietas līdz riestam, kas veicams ar kājām ir 1 - 2 km. Atsevišķos gadījumos līdz 5 km.

Tā kā darbības laiks ir agrs pavasaris ierasti naktīs temperatūra vēl ir zem 0oC. Tā kā vairākas stundas ir jābūt rāmam parasti ir visai liels aukstums. Īpaši jāpārdomā apģērba izvēle. Tam jābūt siltam, bet nekādā gadījumā nedrīkst būt švīkstoša materiāla, kas pārvietojoties skan (piemēram, neilons).

Fototehnikas lietošana uzskaišu laikā ir atļauta, tomēr, der zināt, ka laiks slēpņu būvēšanai riestā nav paredzēts, kas būtībā izslēdz iespējamību fotografēt medņus labos gaismas apstākļos.

 

Ko var redzēt un dzirdēt


Medņu riesti atrodas vecos, maz pārveidotos mežos ar lielu bioloģisko daudzveidību. Ilggadēja pētnieku pieredze rāda, ka atrodoties riesta teritorijā nedēļas laikā ir lielas izredzes saklausīt visas Latvijas mežu pūču sugas (apodziņš, bikšainais apogs, ūpis, urālpūce un pēdējie Ziemeļpūces novērojumi Latvijā ir veikti tieši ceļā uz riestu valsts A daļā). Medņu riesta laiks sakrīt ar dzeņu vērošanai pateicīgāko laiku, to aktivitātes dēļ, tādēļ baltmugurdzenis, vidējais dzenis, trīspirkstu dzenis, melnā un pelēkā dzilna nav neparasta darba dienas sastāvdaļa. No interesantākajiem iespējamajiem zīdītāju novērojumiem jāmin vilks. Arī to redzēt ir labas iespējas uzvedoties klusu, kas ir obligāts priekšnoteikums medņu uzskaites sekmīgai veikšanai.

 

Izmaksas


Uzskaišu dalībniekiem jāsedz apvidus auto īre, degviela, ēdināšana un naktsmītne sev un ekspertam. Ja dalībnieki ierodas ar savu automašīnu izmaksas samazinās.

Cena ekspedīcijas dalībniekam (ja grupā 2 dalībnieki + eksperts) nedēļā ir 280 Ls.

 

Pieteikšanās anketa
Vārds Uzvārds
E-pasts
Telefons
Valsts
Cilvēku skaits
KomentāriUz sarakstu

Uz augšu Uz augšu